BLACK FRIDAY definitivně končí 3. 12. 2023. Ulovte si dárky pod stromeček se slevami až 53 % dokud to jde, vše rychle mizí! Teď navíc máte i dopravu zdarma při nákupu nad 3 000 Kč!
Zpět do obchodu

Registrace

Je to přesně můj styl!...říká Tereza Kratochvílová

Rozhovor s Terezou Kratochvílovou, kterou můžete znát z instagramového profilu Terezčino, jsme vyřídily vzdušnou poštou. Moc jsem se na její odpovědi těšila a z výsledku jsem nadšená. Dýchla na mě pohoda, umění vnímat potřeby své i svého děťátka, a také rodinná láska. Milí příznivci ELIS DESIGN, pohodlně se usaďte, začtěte se a ponořte se do této atmosféry s námi.

 

Milá Terezo, děkuji Vám za spolupráci. Moc si vážím toho, že jste přijala nabídku k rozhovoru a mohu tak našim zákazníkům představit zajímavou osobnost, kterou nepochybně jste.

Popisujete své zkušenosti adoptované dívky, napsala jste o svém příběhu také knihu. Co se Vám vybaví jako nejdůležitější motiv z Vašeho dětství? Bylo pro Vás něco těžké? Co Vám pomáhalo? A jaká byla Vaše nejoblíbenější aktivita a hračka?

Těžké pro mě asi bylo se s tou skutečností, že jsem adoptovaná, nějakým způsobem vyrovnat. Navenek jsem nic moc nedala znát, ale vnitřně jsem to hodně prožívala a byla plná otázek. Od malička jsem však závodně tancovala, a to pro mě bylo největším odreagováním od všech problémů, vždycky jsem si zde vyčistila hlavu. Měla jsem díky tomu krásné dětství. Bavilo mě být v kolektivu plném dětí, mít nějaký režim. Kdybych si měla vybavit jednu hračku, tak si živě vybavím růžového medvídka ze seriálu Létající medvídci. Ten byl asi nejoblíbenější. :)

Liší se nějak přístup, jaký jste zažívala ve svém dětství, od toho, který nyní máte ke své dceři? Z čeho si berete inspiraci a co byste naopak chtěla dělat jinak?

Myslím, že můj přístup ke své dceři se asi z části lišit bude. Dřív to prostě bylo jiné, jakmile maminka šla k plačícímu dítěti, tak už bylo z pohledu společnosti rozmazlováno. Je mi hodně blízké kontaktní a respektující rodičovství, kdy je k dítěti přistupováno jako k člověku rovnému mně samotné. Baví mě číst knihy a články na toto téma. Ale přestože se v nich hodně inspiruji, tak jednám zejména podle intuice - tak, jak to je mně blízké. Hlavně dbám, abych naplnila všechny potřeby Ellin. Takže určitě jsou věci, které budu dělat jinak, než dělali moje rodiče. Ale určitě jí budu zahrnovat stejnou, ne-li větší láskou, jako oni zahrnovali mě.

Na Instagramu jsem zahlédla, že jste vášnivá čtenářka. Co pro Vás čtení znamená? Je to pro Vás i způsob relaxace? Co byste doporučila rodičům malých dětí, když potřebují znovu načerpat energii?

Čtení je pro mě relax, inspirace a obrovská vášeň. Ráda čtu knihy na témata, která zrovna v životě řeším. Celé těhotenství jsem prakticky četla jen knihy o výchově, mateřství a porodu. Neberu ale nic z toho jako dogma, ale ráda si z knih dělám takový svůj výtažek toho, co je mi blízké a co bych chtěla ve svém životě praktikovat. Také si ale ráda přečtu i jinou literaturu, naposledy jsem třeba četla Porodní sestru z Osvětimi, a z toho mi tedy bylo velmi úzko. Zvlášť pár týdnů po porodu mojí dcery. Rodičům, kteří potřebují načerpat energii, bych doporučila vyrazit do přírody. Ta mě nabíjí nejvíc.

Jakou nejdůležitější věc byste chtěla do života své dceři Ellin předat?

Chtěla bych, aby byla dobrým člověkem. Aby znala nejen své hodnoty, ale hodnoty v životě. Aby byla sebe(vědomá), uměla se za sebe postavit. Ale nejdůležitější pro mě asi je, aby byla šťastná, zdravá a aby věděla, že se na nás s partnerem může kdykoliv s čímkoliv obrátit.

 image2

Co Vás oslovilo na naší značce, že jste se rozhodla přijmout spolupráci? Jak jste spokojená s koberečkem a polštářem?

Líbí se mi krásné, jednoduché a minimalistické produkty, které nabízíte a hlavně to, že jsou na jednom místě a nemusím je hledat různě po internetu. Že u vás najdu hračky, bytové doplňky, ale i různé dekorace pro zútulnění dětského koutku. Polštářek mi zatím leží schovaný, protože během ledna budu teprve připravovat Ellin její montessori koutek. Ale koberec už si vzala do parády naše kočka, která si bere do parády všechno, co přineseme domů. :)

 Elisdesign_dekorativni_polstarek_detsky_koberec_Terezcino

Jak Vás oslovuje náš signifikantní designový styl – tedy převážně přírodní materiály a pastelové barvy? Do jaké míry je pro Vás design u dětského vybavení důležitý?

Právě z toho důvodu, jsem se pro spolupráci rozhodla - je to přesně můj styl. Nejvíc je pro mě důležitá funkčnost, ale rozhodně i vzhled - aby se nám to do prostoru hodilo a bylo to pro oko líbivé. :) Ovšem vyloženě si na to nepotrpím - Ellin nebude mít zatím vlastní pokojíček - nemáme v bytě pro něj místo, ale chci jí vytvořit její koutek, útočiště, tak aby měla i ona v našem bytě svoje místo pro hraní a odpočinek.

Hračky, které nabízíme, jsou založené na kreativitě, vlastní iniciativě dětí, dávají jim prostor pro fantazii a sebevyjádření. Inspirujeme se také Montessori pedagogikou založenou na vlastních objevech, ke kterým děti dojdou svým tempem. Jak Vás tento přístup oslovuje?

Montessori přístup mě oslovuje moc. Jak už v podobě hraček, nebo přístupu k dětem. Nejlepší jsou ale stejně hračky, co vlastně hračky nejsou. Můj přítel je muzikant a má spoustu blikajících krabiček s čudlíkama ke kytaře. To se myslím bude Ellin velmi líbit. :)

Na co se nejvíce těšíte, až malá povyroste?

Užívám si každou chvilku, protože každý den je opravdu jiný. Z ničeho nic se ze dne na den začne usmívat, pak smát, chytat věci ručičkama... Samotnou mě překvapuje, jak jsou ty děti úžasné a vědomé bytosti. Moc se od ní každý den učím, hlavně být v přítomnosti. Takže asi nedokážu říct, na co se nejvíc těším, protože se těším na každé nové ráno s ní. :)

Na závěr, co byste vzkázala ostatním rodičům?

Ať zažívají jen samé krásné chvíle se svýma ratolestma. :) Je to vážně radost. Být rodič je výzva, ale krásná. :)

 image0

Moc děkuji za Váš čas a přeji hodně zdaru, zdraví a štěstí.

Za tým ELIS DESIGN

Eliška Dokoupilová

×

Splátková kalkulačka ESSOX