Základní pravidla při zařizování dětského pokojíčku

Zařizování dětského pokoje je velká věda i velká zábava. Pokud si zrovna lámete hlavu, jak uzpůsobit prostor vašim maličkým, zde najdete mnoho užitečných tipů. Pokud vás naše tipy zaujmou, ale nemáte čas pokojíček vytvářet svépomocí, neváhejte se na nás obrátit v projektu Pokojíček na míru.

Dětský pokoj je velmi důležitým místem. Je svědkem pokroků, radosti i slziček, strážcem tajemství, zkrátka prostorem, kde se odehrává velká a důležitá část života.

Našim úkolem je tedy vytvořit v pokojíčku bezpečnou a příjemnou základnu, kde budou děti rády trávit čas. Věřte, že pokud se dílo podaří, prospěje to pohodě celé rodiny.

Základními aspekty jsou bezpečnost, praktičnost a útulnost.

Pro zajištění maximální bezpečnosti volte prvky s oblými hranami a z kvalitní materiálů – ideálně dřevo a netoxické povrchové úpravy. Podlahy v herním prostoru by neměly být kluzké, pomoci si můžete například pěnovými podložkami či koberci. Dbejte na promyšlené rozmístění – například gauč nepatří pod nezabezpečené okno, minimalizujte úzké škvíry mezi prvky a zvažte také ukotvení objemnějších částí nábytku ke stěně. Velice důležité je také větrání. V dětském pokoji je ideální mít možnost otevřít alespoň dvě okna sklopně, aby sem mohl proudit čerstvý vzduch i v přítomnosti dětí a okna byla bezpečná. Dobré je také krátce intenzivně větrat s okny plně otevřenými, zejména před spaním.

Praktičnost je klíčovým prvkem k zajištění dlouhodobé obyvatelnosti dětského pokoje. Snažte se místnost nezaskládat. Volné hladké plochy se nejsnáze zbavují prachu, smetí i skvrn. V dětském pokoji nejlépe funguje pravidlo méně je více.

Pojďme si představit základní prvky, které nám pokojíček rozdělí do funkčních zón pro odpočinek, práci, hraní a uložení osobních věcí.

Odpočinková zóna

Postel je pravděpodobně nejdůležitějším kouskem nábytku v dětském pokoji. Při správném výběru zajistí klidný a pohodlný spánek po celá léta. Poohlédněte se po kouscích s kvalitním lamelovým roštem, který je dostatečně vysoko nad zemí, aby pod matrací mohl volně cirkulovat vzduch. Volte kvalitní materiály. Mezi ně patří nepochybně dřevo. Slibuje odolnost, dlouhou životnost a především má své specifické kouzlo živé hmoty a vnáší do pokoje útulnost a bezpečí. Co se týče designu, vsaďte na jednoduchost. Našim signifikantním zbožím jsou minimalistické domečkové postýlky, které můžete roztomile doladit pro nejmenší, ale stylové a neinfatilní budou i za pár let v pokoji velkých školáků.

Úložná zóna

Nezbytností je alespoň jedna kvalitní skříň, případně komoda, na uskladnění oblečení a poličky či regály na knížky a různé drobnosti. Skříň  by měla ideálně obsahovat různé sekce - ramínkovou, poličky a šuplík. Aby si děti udržely v oblečení alespoň základní lad a sklad, je třeba, aby měly přehled a vše mělo své viditelné místo. Je lepší mít polozaplněné poličky na trička, kalhoty, prádlo a svetry zvlášť a ještě prostor na sváteční věci nebo schovávání pokladů, než vše naměstnat do jednoho prostoru, v tom aby se pak leda tak maminka vyznala….

Mezi doporučené doplňky patří především kousky navyšující úložný prostor a usnadňující úklid. Víte, jak se to říká – co oči nevidí, to srdce nebolí… Pokud dětem ze začátku trochu pomůžete a naučíte je úložné prostory opravdu používat, ochrání Vás to třeba před šlápnutím na lego.

Pracovní zóna

Dalším důležitým prvkem je psací, hrací, vyráběcí, svačinkový… ano, hádáte správně – stůl. A k němu židle, jelikož kdo má židli, ten už bydlí.

Zde je důležitá výška. Pokud dítě sedí rovně na židli, s nohama na zemi, deska stolu by měla být tak vysoko, aby paže položené na ni svíraly v loktech pravý úhel. A jelikož vzhledem k tempu růstu našich maličkých bychom museli pro splnění tohoto požadavku kupovat každý rok stůl nový, doporučujeme nastavitelný rostoucí nábytek, případně polohovací židli a podnožku.

Hrací zóna

Naší filozofií ovšem je vytvářet hračky, které jsou multifunkční, spektrem možných aktivit pokryjí nároky dětí od batolecího po školní věk a dotvářejí také charakter celého prostoru pokoje. Jde zejména o Montessori výukové a motorické hračky. Každá z nich se může proměnit v malý poznávací park či hřiště. Stačí si vybrat jednu a můžete mít jistotu, že do tohoto pokoje se nuda nikdy nenastěhuje. Pokud se Vám toho pojetí zalíbí, můžete s pomocí těchto hraček vytvořit celý Montessori zábavně výukový set, který je skladný, minimalistický, a zároveň nabízí nekonečné kreativní možnosti hry.

Nezapomínejte na praktičnost a variabilitu do budoucna

Co se praktičnosti týče, krom promyšlené skladby vybavení je dobré se zamyslet i nad výmalbou stěn. Opravdu nejlépe funguje bílá, případně světlé a neutrální barvy. Dodávají prostoru vzdušnost a hlavně zajišťují variabilitu stylu. Ze sladké princezny se totiž může s ubíhajícím časem stát třeba skautka, a takový dokonale růžový pokojíček byste mohli malovat nanovo. Lepší je zachovat neutrální základ a ten posléze dotvořit například nástěnnými samolepkami nebo dekoracemi, které lze v průběhu času snadno obměňovat.

Celkovou atmosféru a útulný pocit dotváří zejména zvolené osvětlení, dekorace a rozmístění prvků.

Osvětlení

Téma světla a svícení je v poslední době díky novým objevům stále více aktuální. Krom umístění a typu svítidla je důležitá také barva a intenzita světla. Pro čtení, psaní, vyrábění, zejména v podmračenějších dnech, je třeba světlo, které svou intenzitou napodobí přirozené venkovní podmínky a dává tak našemu mozku signál, že je den a je třeba být vzhůru. Spektrálně je ideální jasné bílé světlo, ovšem s teplým nádechem, která uchová útulnost. Umístěno by mělo být přímo na stopě.

Jakmile zajde sluníčko, je dobré dát naopak signál, že se blíží čas spánku. K tomu pomůže světlo nižší intenzity s červenými tóny. Pokud je to možné, není od věci jej umístit níže na stěnu. Případně můžete pro večerní svícení využít například stojací lampu, některé bývají obohaceny i o funkci regulace intenzity světla.

Těsně před usnutím přichází kritický moment. Je třeba uklidnit vnímání a nastavit noční režim. Jenže tma s sebou může u dětí přinášet strach. Tady přicházejí ke slovu lampičky, malé na noční stolek nebo větší jakožto strážci postýlky. Noční lampičky mohou mít podobu různých předmětů, postaviček či zvířátek, přinášejí tak ještě větší pocit bezpečí. Z naší nabídky doporučujeme například oblíbeného králíčka Miffiho. Jakmile dítko úspěšně usne a rozběhne se do říše snů, je důležité i tuto lampičku zhasnout, aby jeho spánek nic nenarušovalo a mohlo nabrat síly na nový den.

Dekorace

Práce s dekoracemi je finální a nejzábavnější částí zařizování pokojíčku. Pomocí nich vdechnete místu duši. Pokud jsou děti již ve věku, kdy si dovedou říci, co se jim líbí, rozhodně je přizvěte k výběru. Důležité je místnost takzvaně nepřeplácat. Velké množství předmětů totiž spolehlivě zkomplikuje úklid. Z tohoto hlediska jsou skvělé nástěnné samolepky, které nezaberou žádný prostor, ale přesto dodají celé místnosti požadovanou atmosféru. Mnoho dekorací má také zároveň praktické využití, například poličky ve tvaru písmena, nástěnky, zrcadla, nástěnné metry, úložné košíky a boxy.

 

Na závěr to nejdůležitější – do tvorby pokojíčku především vložte srdce. Z náročné dospělácké činnosti se tak může stát společný zábavný projekt, který spojí celou rodinu. Správně koncipovaný pokojíček může sloužit od prvních krůčků k až po krok k samostatnému životu. Bude prostorem zajišťujícím soukromí a zároveň i místem setkávání a společných her, všech okamžiků, které se navždy vryjí do paměti.