První let s dětmi – Velké téma, které někdy umí až polarizovat. Často se řeší v jakém věku a zda vůbec děti na palubu letadla „tahat“.
Na začátek si pojďme říct, že pokud na to rodina má energii a prostředky, není důvod se po narození dětí vzdávat tohoto typu cestování. Rušení ostatních cestujících není výsadou pouze dětí (Zdravíme všechny hlučné, podnapilé cestující, bez kterých se často žádný let „neobejde“ 🙋♀️) a hlavně samotná dovolená a společně strávený čas za ten let stojí. Navíc pokud se dostatečně připravíte a budete dodržovat několik zlatých pravidel cestování letadlem s dětmi, může se toto cestování stát vyloženě pohodovou záležitostí.
1. Nepodceňujte nákup letenky
Příprava začíná už koupí letenky. Pokud to umožňuje vaše situace, vybírejte časy odletu a odjezdu na letiště tak, aby vám zásadně nenarušovaly režim dítěte. Například aby nebylo potřeba vyrážet na letiště ve 2 ráno apod. Na delších letech bývají k dispozici sedadla s dětskou postýlkou, ty ale bývají často hned pryč, tak doporučujeme si tato místa rezervovat co nejdříve. Děti do 2 let neplatí za letenku, ale zároveň nemají nárok na sedačku. (Platí pouze manipulační poplatek v řádu stovek Kč). Nicméně pokud samotné letenky nestojí majlant, stojí za to zvážit připlatit vašemu kojenci nebo skoro dvouleťákovy vlastní letenku. To platí obzvlášť u dětí a miminek, které dobře spí v autosedačkách. Na palubu letadla si totiž můžete certifikovanou autosedačku.

2. Dětské vybavení nemusíte nechávat doma
Myslete na to, že děti do dvou let pokud nemají nárok na sedadlo i odbavené zavazadlo a to ani u aerolinek, kde za odbavení není pro standardní letenku extra příplatek. Nicméně všechny aerolinky mají povinnost vám odbavit 2 kusy dětského vybavení ZDARMA (kočárek, autosedačka, cestovní postýlka atd). Pokud plánujete si ve finální destinaci půjčovat auto, doporučujeme vzít s sebou vlastní autosedačku. Pronájem vozu s autosedačkou často půjčovné až zdvojnásobí, nemluvě o pochybné kvalitě vypůjčených autosedaček. U společnosti Ryanair zase upozorňujeme, že pokud nepřepravujete kočárek, můžete mu vzít pouze jeden kus dětského vybavení. Nemůžete tedy přepravit autosedačku a postýlku, kočárek a autosedačku už ano. Kočárek si můžete vzít i na palubu letadla, musí však po složení splnit váhové a rozměrové limity. obecně to bývá 55 x 40 x 20-25 cm a hmotnost 7-10 kg. Nicméně konkrétní rozměry je potřeba vždy ověřit u konkrétní letecké společnosti.
Balení na palubu je základ
Děti starší 2 let mají nárok na všechna zavazadla jako dospělí včetně palubních. Děti do dvou let můžou s sebou vzít dětské zavazadlo, což je de facto klasická přebalovací taška. Takže není problém nejmenším zabalit pleny, ubrousky, svačinku atd. Na bezpečnostní kontrole vám s malými dětmi nechají přepravit i láhev s tekutinou do 100 ml. Nicméně nejdůležitější položky k zabalení a to bez ohledu na věk jsou tyto: svačina, náhradní oblečení a zábava na palubu. Svačinu přizpůsobte věku dítěte a rozhodně jí nešetřete. Oblečení vezměte náhradní, v malém prostoru sedaček se děti snadno polijí/zašpiní. Nezapomeňte ani na teplejší vrstvy, kvůli klimatizaci bývá po čase na palubě chladněji. Zábavu vždy přizpůsobte věku dítěte a rozepíšeme se o ní v následujícím bodě. 👇
4. Bez připravené zábavy na cestu může být problém
Nutnosti zabavit dítě v letadle se snadno vyhnete, pokud poletíte v době denního nebo večerního spánku. Nejmenší můžete uspat houpaním nebo v nosítku, pro starší si připravit jejich oblíbenou dečku, plyšáka a pohádku. Pokud spánek v letadle nepřipadá v úvahu, doporučujeme pořídit novou hračku nebo knížku, kterou dítě nezná a vytáhnout ji až na palubě. U nás na e-shopu najdete celou sekci hraček na cesty. Pro starší děti sbalte karetní nebo deskovou hru.
Přestože jsme bojovníky za snižování screen time u dětí, v případě cestování jsme ochotni přimhouřit obě oči a prostě to v letadle neřešit. Pro děti starší 2 let tedy zabalte tablet nebo notebook s pohádkami a nezapomeňte na (ideálně dětská) sluchátka. Pusťe oblíbenou pohádku nebo je nechte hrát nejnovější hru. Vždyť je čeká dovolená, na které budou mít tolik pobytu venku a zábavy, že si na tablet téměř nevzpomenou.
5. Další tipy na palubu
- Tlak v uších - u kojenců snadno vyřešíte kojením nebo dudlíkem, u starších dětí pitím z lahvičky, u nejstarších bonbonem, žvýkačkou nebo pitím brčkem.
- Moderní letiště jsou pohodlná pro cestování s dětmi. Téměř všude jsou k dispozici dětské koutky a hřiště . Před nástupem do letadla doporučujeme nechat děti v některém z dětských koutků „vyběhat“, ať vybijí přebytečnou energii a nebude jim dělat takový problém sedět v letadle na místě (alespoň chvilku).
- Letiště mají k dispozici i veřejná pítka s pitnou vodou. Vezměte si tedy s sebou láhev na vodu a neplaťte za ty předražené v letištních obchodech
- Nosítko je must have alespoň u těch nejmenších. Usnadňují pohyb po letišti i v uličce na palubě letadla. Je i skvělým pomocníkem při uspávání. Vyndat dítě budete muset pouze při vzletu, přistání a bezpečnostní kontroly. Pokud dítě není na nosítko zvyklé, doporučujeme před odletem zkusit zvykat. Vyplatí se to nejen při cestování letadlem.
- Nezapomeňte, že dítě při cestách do zahraničí potřebuje svůj pas a cestovní pojištění a to i novorozeně.
Pokud chcete mít jistotu, že při balení nic nezapomenete, stáhněte si tady náš cestovatelský seznam, který si můžete vytisknout a také podle něho zabalit.
Už jste četli tyto články? 👇
🔹 10 tipů na hry a hračky na cesty | Cestování s dětmi
🔹 Check list - Seznam věcí na dovolenou s dětmi