Sleva 35 % ke Dni otců! ✨ Vybírejte zboží označené štítkem a sleva se vám automaticky odečte z košíku. Akce platí do 16. 6. 2024.
Zpět do obchodu

Registrace

Jakou vybrat matraci pro miminko a větší děti? 6 tipů, na co si dát pozor

Dumáte nad tím, jakou matraci do postýlky pro své miminko nebo větší děti vybrat? Pak věnujte pár minut svého času tomuto článku a ponořte se s námi do tajů matrací. 

V první polovině článku vám vysvětlíme, proč je výběr správné matrace pro vývoj vašich dětí důležitý a řekneme vám, na co je potřeba se při výběru matrace zaměřit.

Ve druhé polovině článku vás provedeme nabídkou matrací, které najdete u nás v ELIS DESIGN. Ty nám na míru zhotovuje český výrobce, který se o kvalitní spánek svých zákazníků stará již přes 20 let a k výrobě používá jen ty nejkvalitnější materiály. Zároveň vám poradíme, jak vysokou matraci byste měli pořídit do postýlek, které máme v nabídce.

Díky tomuto průvodci výběrem se dozvíte, jak svému miminku, batoleti nebo staršímu dítěti vybrat tu správnou matraci jak u nás na e-shopu, tak kdekoliv jinde. Jdeme na to!

matrace-pro-deti

Proč by se výběr matrace pro děti neměl podceňovat?

Dětská postýlka je místo, kde naše miminka a větší děti tráví podstatnou část svého dne. Děti během spánku nejen dobíjí svou energii, ale také rostou. Během spánku si navíc dětský mozek ukládá a spojuje nabyté informace, které ve své bdělosti získal. Matrace tak hrají zásadní roli ve vývoji našich děťátek.

Cílem každého rodiče by proto mělo být vybrat svému miminku nebo většímu dítěti takovou matraci, která bude zajišťovat optimální podporu pro páteř dítěte, napomůže regeneraci zad, plotének a kloubů, dopřeje mu hluboký a pohodlný spánek a umožní tak načerpat nové síly. Správným výběrem matrace lze například zabránit skolióze, u miminek navíc působí i jako prevence syndromu náhlého úmrtí, tzv. SIDS.

Na co se zaměřit při výběru matrace?

Matrací je na současném trhu spousta, proto vám přinášíme 6 tipů, jak vybrat správnou matraci pro miminka a větší děti do dětské postýlky.

Při výběru matrace vhodné pro děti je důležité zaměřit se na tyto parametry - materiál, tvrdost, prodyšnost, velikost, výška, nosnost, odnímatelnost potahu a typ roštu, na kterém bude matrace umístěna.

Nicméně pokud má vaše dítě nějaké zdravotní omezení, doporučujeme se obrátit na odborníka, například ortopeda, který vám s výběrem pomůže.

1) Materiál matrace pro děti

Jaký materiál matrace je pro děti nejvhodnější?

Všeobecně platí, že je důležité zvolit takový materiál, který je prodyšný. Matrace by měla mít dobré odvětrávání, aby odváděla vlhkost a zabránilo se tak vzniku plísní a šíření alergenů. Tuto podmínku splňují všechny matrace, které u nás najdete, záleží tak čistě na vašich preferencích a cenové relaci, ve které se chcete pohybovat. 

Nejvíce doporučujeme dětskou matraci z elastické studené pěny. Díky tomu, že je vyrobena ze syntetického materiálu, je odolnější proti bakteriím a plísni, a je tak vhodná i pro alergiky. Navíc je vyráběna tak, aby jednoduše nedošlo k její deformaci a proležení, díky čemuž zvládne i větší zátěž. 

Pokud je vaše dítě větší alergik, doporučujeme spíše zvolit matraci Tricolor ALERGIC, která je z antibakteriální pěny a má potah protkaný stříbrnou nití. Díky obsahu iontů stříbra, které mají prokazatelný účinek proti roztočům, bude vaše dítě moci nerušeně spinkat.

Pokud preferujete spíše přírodní materiál, doporučujeme matraci z přírodního kaučuku (latexu), případně matraci s kokosovým vláknem. Ty nabízíme v kombinaci s latexem anebo s polyuretanovou pěnou.

Jak jste si mohli všimnou, většina matrací se skládá z více materiálů. Projdeme si tedy i vlastnosti jednotlivých typů:

 • Polyuretanová pěna - polyuretanová (PUR) pěna může být vyrobena v široké škále tvrdosti. Nepoužíváme ji pro výrobu jednovrstvých matrací, je však velmi vhodná jako přídavná složka. Běžně uváděná životnost je 5 – 8 let. Velmi záleží na kombinaci s dalším materiálem. Typ T4040A, použitý u naší třívrstvé matrace pro alergiky, se vyznačuje vysokou odolností vůči bakteriím a plísním.

 • Studená pěna - u tohoto typu se materiál vypěňuje při pokojové teplotě. Poté se v lisu krátce stlačí na desetinu původní tloušťky, čímž dojde k popraskání buněk a stabilizaci vlastností. Tato pěna je velmi trvanlivá (životnost až 15 let), prodyšná a odolná vůči proležení. Používá se na výrobu jednolitých matrací či jako podpůrná vrstva.

 • Latex - latexové matrace jsou nejvíce odolné proti proležení a mají vynikající mechanické vlastnosti. Latex je méně prodyšný než polyuretanové pěny, je tedy třeba chránit jej před vlhkostí. Tyto matrace vyžadují lamelový či deskový rošt pro optimální větrání. Přírodní latex se vyrábí z pryskyřice kaučukovníku. Latex v této formě však rychle podléhá zkáze. V matracích se používá jako příměs v kombinaci se syntetickým latexem. Podíl syntetických látek v případě matrací rozhodně není na škodu. Chrání matraci před plísněmi a vlhkostí a zaručuje stabilní vlastnosti po dlouhá léta.

 • Kokosová vlákna - materiál z kokosových vláken zajišťuje prodyšnost matrace, lehkost a zároveň kvalitní oporu zad. Kokos je jedním z nejvhodnějším přírodních materiálů pro výrobu matrací, je odolný proti hnilobě, má skvělé termoregulační vlastnosti a navíc je 100% recyklovatelný. U matrací s kokosovou deskou musíte dávat pozor na vlhkost, která by mohla zapříčinit měknutí. Tomu lze předejít kombinací s dalšími materiály a vhodným potahem. Díky své charakteristické pevnosti nejsou matrace s kokosovým jádrem vhodné pro polohovací rošty.

Co u nás nenajdete jsou matrace pro větší děti a miminka z paměťové pěny. Zatímco u dospělých jsou tyto matrace velmi oblíbené a komfortní, pro děti je tento typ matrací naprosto nevhodný. Paměťová pěna totiž kopíruje siluetu tělíčka a dítě do ní “zapadne”, takže neposkytuje potřebnou oporu pro dětskou páteř. To může ztížit zdravý růst dítěte a způsobit růstové deformace.

2) Tvrdost matrace pro děti a  miminka

Jaká tvrdost matrace je pro děti vhodná?

Matrace pro děti by měly být nejlépe rovné, bez masážního profilu a diferencované tvrdosti povrchu. Měly by tak mít jednu tvrdost, zónové matrace pro děti nejsou vhodné.

Odborníci dětem doporučují středně tvrdé až tvrdé matrace, nicméně musí se dát pozor na to, aby nebyly příliš tvrdé. Na příliš tvrdé matraci je totiž těžké najít správnou pozici, protože tlačí a lehoučkému tělíčku klade příliš velký odpor. Měkké matrace zase zapříčiní to, že se do nich dítě „zaboří“. Tělíčko tak je v nevhodné fyziologické poloze a nedostatečnou oporu kompenzuje svalovým napětím.

Pokud si nejste tuhostí matrace jistí, doporučujeme zvolit matraci DUO, která má z každé strany jinou tvrdost - nižší a střední. Matraci tak můžete vyzkoušet a otočit na stranu, která se vám bude více zamlouvat. 

Při výběru matrace se vždy podívejte na to, jaká stupnice tvrdosti je pro jejich popis využívána. Tvrdost matrace se značí písmenem T. My používáme stupnici od 1 do 4, přičemž nejvíce doporučujeme T3. Avšak existují i stupnice od 1 do 7, kdy je vhodné zvolit minimálně stupeň 4. Toto číslo je dobré orientační vodítko, avšak je dobré se řídit i typem materiálu, s nímž jde tvrdost ruku v ruce, a také se vždy podívat na konkrétní specifikaci u každého modelu. Nejlepší je si matraci vyzkoušet na vlastní kůži (u nás můžete zboží vždy bez problémů vrátit a vyměnit).

3) Velikost matrace do dětské postýlky

Jakou zvolit velikost dětské matrace do postýlky?

Matrace by měla přesně pasovat do postýlky - mezi ní a postelí by neměl zůstat volný prostor, do kterého by dítě mohlo strčit ručičku či nožičku. Zabrání se tím jeho poranění.

Proto doporučujeme zjistit si přesnou velikost matrace. I když výrobci uvádějí například rozměr 80x160 cm, může se stát, že přesná velikost bude 79x159 cm a tím může vzniknout mezera.

Naše matrace mají o 1 cm více než většina prodávaných matrací, proto pasují do našich postýlek přesně. Nemusíte se tak bát, že by nějaká mezírka vznikla.

4) Ideální výška matrace pro miminka a větší děti

Jaká je ideální výška matrace pro děti?

Matrace by měla být tlustá nejméně 7 cm, jelikož by se neměla prohýbat, ale ideální výška je 10 cm a více.

Pokud má postýlka zábranu, tak mezi matrací a horní hranou zábrany musí být mezera alespoň 20 cm, aby zábrana plnila svoji funkci a splňovala normu.

5) Typ roštu postele

Proč je důležitý typ roštu postele?

Rošt postele se stará o to, aby matrace byla rovnoměrně rozložená. Zároveň zajišťuje i její odvětrávání, čímž prodlužuje její životnost. Z tohoto důvodu není vhodné mít místo roštu pouze pevný podklad.

U každého typu matrace si zjistěte, zda je kompatibilní s roštem, který máte. Různé materiály mohou být vhodné pro různé typy roštů. Pozor si také dejte v případě, kdy máte rošt polohovatelný, jelikož ne každý typ matrace je s tím kompatibilní.

6) Odnímatelnost potahu u dětské matrace

Měla by mít dětská matrace pratelný potah?

Ano, dětské matrace do postýlky doporučujeme vybírat takové, které mají pratelný potah. Nejen, že se dětem občas stane nehoda a je to hygienické, ale omezují se tím i rizika spojené s alergiemi.

Potahy doporučujeme prát jemným pracím prostředkem bez použití aviváže, která by mohla poškodit strukturu textilie. Ideální je potahy prát na šetrný prací program. Vyhněte se sušení v sušičce, potahy by se v ní nenávratně smrskly.

 

Často kladené otázky:   

 

 

 

Jak dlouho dětem matrace vydrží?

Matrace se z hygienických důvodů doporučuje měnit po 5-7 letech. Nicméně pokud vidíte, že je matrace proležená nebo dítěti se už na ní dobře neleží, doporučujeme ji vyměnit i dříve.

Co dělat, když dítě matraci počůrá nebo polije? 

 

 

 

 

Průvodce naší nabídkou

Naše matrace do dětské postýlky jsou české výroby. Pyšníme se tím, že naše výroba pěn je šetrnější k životnímu prostředí - nevyužívá specifické halogenderiváty (běžně známé jako freony), a nenarušuje tak ozonovou vrstvu naší krásné planety. Námi používané pěny mají certifikát Öko–Tex Standard 100.

Jak vybrat kvalitní matraci pro miminka a větší děti jsme si již řekli. Pojďme si nyní představit matrace pro děti, které najdete u nás:

CLasic

 • jednozónová polyuretanová matrace - ověřený materiál, který je na trhu již přes 30 let
 • prodyšná, odolná proti bakteriím a plísni - vhodná i pro alergiky

 • rozměry: všechny rozměry jsou uvedeny ve variantách produktu, pokud potřebujete jiný rozměr, nabízíme individuální řešení - matraci pro děti i dospělé na míru
 • tvrdost: T3 = střední 
 • nabízíme ve dvou výškách: 12 a 15 cm
 • nosnost: do 85 kg
 • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
Více o produktu

PUR matrace pro děti

dětská matrace ze studené pěny

MAX - doporučujeme

 • nejprodávanější matrace do dětské postýlky
 • jednolitá matrace z kvalitní vysoce elastické studené pěny typu HR4037
 • výjimečně odolná vůči proležení - při výrobě dochází k několikačetnému stlačování, aby při dlouhodobém používání nedocházelo k jejím deformacím, a matrace tak zvládla vyšší zatížení
 • poskytuje perfektní podporu zádům
 • prodyšná, odolná proti bakteriím a plísni - vhodná i pro alergiky

 • rozměry: všechny rozměry jsou uvedeny ve variantách produktu, pokud potřebujete jiný rozměr, nabízíme individuální řešení - matraci pro děti i dospělé na míru
 • nabízíme ve dvou výškách: 12 a 15 cm
 • tvrdost: T3 = střední
 • nosnost: do 130 kg
 • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
Více o produktu

DUO

 • 2 stupně tvrdosti - ideální, pokud se nemůžete rozhodnout pro tuhost matrace
  • modrá strana z kvalitní vysoce elastické studené pěny typu HR4037
  • zelená strana z kvalitní studené pěny typu HR3530
 • prodyšná, odolná proti bakteriím a plísni - vhodná i pro alergiky
  • rozměry: všechny rozměry jsou uvedeny ve variantách produktu, pokud potřebujete jiný rozměr, nabízíme individuální řešení - matraci pro děti i dospělé na míru
  • nabízíme ve dvou výškách: 12 a 15 cm
  • tvrdost: tvrdost modré části T3 = střední, zelené T2–T3 = nižší až střední
  • nosnost: do 110 kg
  • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
  Více o produktu

  Oboustranná matrace vhodná pro děti

  Zdravotní matrace pro alergické děti

  Tricolor alergic

  • nejlepší matrace pro alergiky - speciální pěny chrání před výskytem alergenů
  • vyrobena ze 3 vrstev:
   • střední vrstva z vysoce kvalitní polyuretanové pěny - dokáže vyrovnat teplotní rozdíly
   • žlutá strana z antibakteriální pěny typu T4040A s obsahem iontů stříbra, které mají prokazatelný účinek proti roztočům
   • červená strana z antistatické pěny typu T3060A
  • potah tkaný stříbrnou nití
  • prodyšná, odolná proti bakteriím a plísni

  • rozměry: všechny rozměry jsou uvedeny ve variantách produktu, pokud potřebujete jiný rozměr, nabízíme individuální řešení - matraci pro děti i dospělé na míru
  • výška: 15 cm
  • tvrdost: T2-T3 = nižší až střední
  • nosnost: do 120 kg
  • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
  Více o produktu

  Latex - doporučujeme

  • nejluxusnější dětská matrace
  • vyráběna ze 2 nejlepších materiálů:
   • vnitřní vrstva ze studené pěny HR 4037 - pružná, dokáže vyrovnat teplotní rozdíly
   • vnější vrstvy z nejkvalitnějšího belgického latexu - 70 % syntetického a 30 % přírodního kaučuku - vysoká tvárnost a velmi dlouhá životnost
  • perforace latexové složky pro lepší prodyšnost
  • vhodná na lamelový rošt, který zajistí správné provzdušnění a ještě větší pohodlí
  • potah obsahuje olej z aloe vera
  • prodyšná, odolná proti bakteriím a plísni - vhodná i pro alergiky 
   • rozměry: všechny rozměry jsou uvedeny ve variantách produktu, pokud potřebujete jiný rozměr, nabízíme individuální řešení - matraci pro děti i dospělé na míru
   • tvrdost: T4 = vyšší
   • výška: 15 cm
   • nosnost: do 130 kg
   • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
   Více o produktu

   Latexová dětská matrace

   Latexová kokosová matrace pro děti

   kokosové vlákno latex

   • kokosová matrace pro miminko se skládá ze 3 vrstev:
    • vrchní vrstva z latexu - pružná, odolná proti proležení a dlouhá životnost
    • střední vrstva z kokosového vlákna - prodyšnost, lehkost, skvělé termoregulační vlastnosti, 100% recyklovatelná
    • spodní vrstva ze studené pěny HR 4037 - trvanlivá, prodyšná, odolná proti proležení
   • nevhodná pro polohovací rošty
    • rozměry: více rozměrů od 60 x 120 cm až po 160 x 200 cm
    • tvrdost: T2-T3 = nižší až střední
    • výška: 10 cm
    • nosnost: cca 50 kg
    • prodyšnost matrace: střední
    • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
    Více o produktu

    kokosové vlákno pur

    • kokosová matrace pro miminko se skládá ze 3 vrstev:
     • vrchní bílá vrstva z kvalitní polyuretanové pěny (PUR pěna)
     • střední vrstva z kokosového vlákna - prodyšnost, lehkost, skvělé termoregulační vlastnosti, 100% recyklovatelná
     • spodní vrstva ze studené pěny HR 4037 - trvanlivá, prodyšná, odolná proti proležení
    • nevhodná pro polohovací rošty

     • rozměry: více rozměrů od 60 x 120 cm až po 160 x 200 cm
     • tvrdost: T2-T3 = nižší až střední
     • nosnost: cca 40 kg
     • prodyšnost matrace: střední
     • potah: snímatelný a pratelný do 40 °C
     Více o produktu

     Dětská kokosová matrace PUR

      

     Všechny dětské matrace do postýlky mají vysokou hustotu materiálu, což neumožňuje matraci srolovat. Proto jsou k vám odeslány nesrolované, díky čemuž nedochází k žádnému mechanickému poškození jádra a zachovají se tak plně její vlastnosti.

     Jakou dětskou matraci vybrat do našich postýlek?

     Velikost matrace závisí na velikosti dětské postele - u každé postýlky proto máme specifikováno, jakou velikost a výšku matrace doporučujeme vybrat. Shrnuli jsme pro vás doporučované výšky matrace pro všechny typy postýlek, které u nás najdete:

     • Dětské postele Mars a Mars set
      • maximální výška matrace 15 cm
     • Postele pro děti Clasic
      • výška matrace 12-14 cm
      • výška matrace v šuplíku - max. 12 cm (doporučujeme 11-12 cm), kupte o 10 cm kratší matraci než je délka postele
     • Postele Clasic s plůtkem Front a Side
      • tloušťka matrace max. 12 cm
        • Dětská postel Pinette
         • tloušťka matrace min. 12 cm
         • výška matrace v šuplíku - min. 8 cm
        • Dřevěná dětská postel CikCak 
         • tloušťka matrace min. 12 cm
        • Domečková postel Teepee
         • výška matrace 10-15 cm
        • Domečková postel se šuplíkem Lotta
         • výška matrace 10-15 cm
        • Dětská postýlka 2v1 Hoppa
         • výška matrace 10-13 cm
        • Dětská postýlka domeček se šuplíkem Pinette
         • výška matrace 10-13 cm
        • Dětské postýlky se šuplíkem Hoppa, Lotta a Nomi
         • výška matrace 10-13 cm

       

      Proč vybrat matraci od ELIS DESIGN?

       • Široká nabídka - nabízíme syntetické i přírodní matrace, na své si tak přijde každý.
       • Spousta rozměrů a možnost výroby matrace na míru (kromě matrací s kokosovým vláknem).
       • Naše dětské matrace jsou zdravotně nezávadné - na výrobu matrací se používají pouze lepidla na vodní bázi, která nemohou poškodit zdraví vašeho dítěte. Takže bez ohledu na to, na které naší matraci spí, můžete si být jistí, že spí na kvalitním a bezpečném produktu.
       • Matrace jsou antialergenní a antibakteriální - v nabídce máme i matraci pro ty nejcitlivější spáče.
       • Naše postelové matrace pro děti splňují nejnáročnější požadavky na kvalitu - materiály splňují přísné normy Evropské unie.
       • Matrace jsou vyráběné v Česku.
       • Matrace dodáváme nesrolované, takže nedochází k žádnému mechanickému poškození a zachovají se tak plně jejich vlastnosti.

       

      Edit: 23. 5. 2023 Kristýna Dvořáčková

      ×

      Splátková kalkulačka ESSOX